המדריך השלם לאתר facebook

איך נרשמים לאתר פייסבוק?


החלטתם לפתוח חשבון חדש באתר פייסבוק ולהפוך להיות חלק גדול מקהילה ענקית של גולשים, ההנה מדריך אשר יסביר לכם כיצד להירשם לאתר פייסבוק בעברית. אנו כמו כן מסביר לכם אל כל התכונות הקיימות באתר facebook, מה ואיך עושים כל דבר, כך שלא תלכו לאיבוד. תחילה לפני שנתחיל, כנסו לאתר פייסבוק בכתובת facebook.com.

פייסבוק תזהה כי אתם מגיעים מישראל ותציג לכם את הממשק בעברית. במידה ואתם לא רואים את פייסבוק בעברית, כנסו לקישור he-il.facebook.com. אם אתם רוצים להירשם לאתר פייסבוק בשפה אחרת כמו אנגלית, צרפתית, ספרדית, ערבית, סינית, יפנית ועוד שפות? - פשוט יחצו על אחד מקישורי השפה בתחתית העמוד הראשי. בצד שמאל (במידה ואתם בפייסבוק בעברית), תראו כמה שדות טקסט למילוי המידע שלכם (תחת הכותרת הרשמה). תמלאו את הפרטים שלכם (שם פרטי, שם משפחה, כתובת דואר אלקטרוני, סיסמה חדשה, מין ותאריך לידה), ולאחר מכן לחצו על הכפתור הירוק עליו רשום 'הרשמה'. לאחר מכן תופיע בדיקת אבטחה עם שתי מילים (או מספרים) שעליכם למלות כדי לוודא שאתם לו בוטים.

צעדים ראשונים


לאחר שעשיתם את זה, תגיעו לעמוד בו תצטרכו (לא חובה) למלא מספר פרטים שיעזרו לכם להתחיל. הנה הצעדים ומה המשמעות שלהם:

1. צעד מספר 1 - איתור חברים (לא חובה): פה תוכלו למצוא חברים בפייסבוק, אשר משויכים לכתובות מייל אשר קיימים באחד מחשבונות המייל שלכם. כך תוכלו לאפשר לפייסבוק למצוא לכם את החברים שלכם באתר באופן אוטומטי מבלי צורך לחפש אותם באופן ידני באתר. זה לא חובה, אך אם אתם רוצים לאפשר לפייסבוק לבדוק את כתובות האימייל של אנשי הקשר שלכם בדואר האלקטרוני שלכם, תוכלו לעשות זאת כאן. במידה והחלטתם שכן, רשמו את כתובת המייל שלכם בשדה 'כתובת הדוא"ל שלך:' ואת הסיסמה שלכם בשדה 'סיסמת הדוא"ל:' וליחצו על הכפתור הכחול 'איתור חברים'. במידה ואתם לא רוצים לעשות זאת, לחצו על קישור "דילוג על שלב זה", אשר מופיע בצד שמאל למטה.

2. צעד מספר 2 - פרטי פרופיל (לא חובה): בשלב זה תוכלו לספק לפייסבוק יותר מידע על עצמכם כגון בית ספר תיכון + שנם סיום הלימודים, אוניברסיטה/מכללה + שנת סיום לימודים או ארגון אליו אתם משתייכים. פרטים אלו יעזרו אחר כך למי שירצה למצוא אתכם, למצוא אתכם לפי אותם פרטים אשר הזנתם בשלב זה. זהו לא שלב חובה, ותמיד תוכלו למלות אותו אחר כך. אן החלטתם שאתם לא מעוניינים לספק את המידע בשלב זה, לחצו על קישור "דילוג" בצד שמאל למטה. יש לכם אפשרות לחזור אחורנית בלחיצה על קישור "חזרה" (מצד ימין למטה) או לשמור ולהמשיך בלחיצה על כפתור "שמירה והמשך". לחיצה על כפתור "שמירה והמשך" יוביל אתכם לצעד מספר 3 (הוספת תמונה).

3. צעד מספר 3 - הוספת תמונה (לא חובה): בשלב זה תוכלו להוסיף תמונה שלכם בשתי דרכים. האחת, להעלות תמונה שלכם מהמחשב האישי, השנייה, תצלם תמונה בעזרת מצלמת האינטרנט שלכם. אם יש לכם מצלמת אינטרנט, לחיצה על "צלם תמונה" תפעיל את האפליקציה של צילום תמונת פרופיל. אתם תראו את עצמכם (יש לאשר את הפעלת המצלמה בלחיצה על allow, בחלון הנפתח), תלחצו על כפתור "שמור תמונה" כדי לשמור את תמונת שלכם או כפתור "ביטול" כדי לחזור חזרה מבלי לצלם תמונה. האפשרות השנייה היא להעלות תמונה מהמחשה שלכם. לחיצה על כפתור "העלה תמונה" יפתח חלון "העלה תמונת פרופיל", תלחצו על כפתור "Browse..." כדי לבחור תמונה מהמחשב שלכם ואפליקציית פייסבוק תעלה באופן אוטומטי את התמונה לאתר פייסבוק. גודל התמונה במרבי להעלות הוא 4MB. במידה ואתם מרוצים, ליחצו על כפתור "שמירה והמשך", ובמידה ואתם לא מרוצים או לא מעוניינים להעלות תמונה עכשיו, לחצו על קישור "דילוג".

אישור הרשמה במייל


לאחר שסיימתם את שלושת הצעדים הללו, תגיעו לעמוד הראשי של החשבון שלכם. כדי להתחיל להשתמש בכל הפונקציות ולעבוד עם אתר facebook, תצטרכו להפעיל את החשבון שלכם באמצעות לחיצה על קישור של הודעת מייל, אשר נשלחה אליכם לאותה כתובת מייל שאיתה נרשמתם. הודעה על כך תופיע למעלה "החשבון שלך טרם אושר. בדור את הדוא"ל שלך.". אתם תקבלו לתיבת ה-Inbox שלכם (לדוגמה gmail) שתי מיילים, האחד "ברוכים הבאים לפייסבוק" והשני "אישור חשבון פייסבוק". פיתחו את המייל "אישור חשבון פייסבוק" ולחצו על הקישור. לחיצה זו תוביל אתכם חזרה לאתר פייסבוק עם הודעה על אישור הפעלת החשבון שלכם (תוכלו לסגור את העמוד הראשון של פייסבוק שעבדתם עליו לפני כן, כי מעכשיו נעבוד עם העמוד החדש שנפתח כאשר לחצתם על הקישור).

עמוד לאחר ההרשמה


כאשר סיימתם את ההרשמה, תגיעו לעמוד חדש. הנה מידע על העמוד הזה עפ פירוט לפי אזורי העמוד.

למעלהעמוד הבית של פייסבוק לאחר סיום הרשמה

בעמוד זה פייסבוק תקבל אתכם בברכה "שלום [השם הפרטי שלכם], ברוך הבא לפייסבוק.". אתם תראו כאן מספר אפשרויות, שעל כל אחת מהן נדבר כאן. בחלק העליון (הכחול) יש מספר קישורים, שכל אחד מהם יוביל אתכם לעמוד אחר, אשר בו תוכלו לעשות פעולות שונות, הנה הסבר על כל אחד מהקישורים בקצרה:

דף הבית - זהו קישור לאותו עמוד שאתם נמצאים בו כרגע. אם בשלב כלשהו אתם מרגישים שהלכתם לאיבוד ואתם רוצים לחזור לעמוד הזה, פשוט לחצו על "דף הבית" ואתם תגיעו חזרה לעמוד זה.

פרופיל - עמוד הפרופיל הוא המקום שבו אתם יכולים לעדכן את פרטי הפרופיל שלכם, להעלות ולשתף תמונות שלכם, לכתוב על עצמכם, לכתוב על "קיר" (מיד נדבר על מהו ה-"הקיר"), להעלות תמונת פרופיל אישית או לצלם את עצמכם במצלמה כמו שעשיתם ממקודם, חיפוש חברים ועוד אפשרויות שנדון עליהם ביתר פירוט בהמשך, כאשר נרחיב את ההסבר על עמוד הפרופיל.

חברים - זהו קישור, אשר מאפשר לכם מספר בחירות. אם תשימו את העכבר שלכם מבלי ללחוץ עליו, תראו מספר בחירות (נוספו לאחרונה, כל החברים, הזמן חברים, איתור חברים). כל אחד מהקישורים האלו יוביל אתכם לעמוד עם רשימה של החברים שלכם. במידה ואין לכם חברים, פייסבוק תאפשר לכם לחפש חברים בדרכים שונות. גם על זה נרחיב בהמשך.

דואר נכנס - גם כן אתם יכולים להשאיר את העכבר על הקישור מבלי ללחוץ ויופיע לכם מספר אפשרויות: "הצג תיבת דואר נכנס", "כתוב הודעה חדשה". זהו המקום בו תוכלו להתכתב עם חברים, לשלוח ולקבל הודעות בדיוק כמו בתיבת הדואר האלקטרוני שלכם. נרחיב על זה גם בהמשך.

בצד ימין תראו שלושה קישורים נוספים ושדה חיפוש. הנה הסבר על שלושת הקישורים מצד ימין:

השם שלכם - איפה שמופיע השם המלא שלכם, לחיצה על קישור זה תוביל לעמוד הפרופיל שלכם, בדיוק כמו שלחצתם על הקישור "פרופיל" למעלה מצד ימים.

הגדרות - יש אפשרות ללחוץ על הקישור או להשאיר את העכבר עליו ואז יופיעו 4 קישורים: הגדרות חשבון, הגדרות פרטיות, הגדרות יישום, עזרה. על כל אחד מאלו נדבר בהמשך כדי לא לסבך אתכם כרגע עם מיליון פרטים.

התנתק - לחיצה על התנתק תוציא אתכם מהחשבון שלכם אל העמוד הכניסה הראשי של פייסבוק. לחיצו על זה כאשר סיימתם עם האתר ואתם לא רוצים שאף אחד ייכנס לחשבון שלכם מבלי לדעת את שם המייל והסיסמה שלכם. עשו זאת לאחר כל סיום עבודה עם פייסבוק, אלה אם אתם מעוניינים כמובן להישאר מחוברים.

בנוסף תראו שדה חיפוש למעלה כאשר לצידו תמונה של זכוכית מגדלת. שדה חיפוש זה מאפשר לכם לעשות חיפוש כללי באתר פייסבוק, והוא מחפש מידע בקטגוריות כגון: אנשים, דפים, קבוצות, יישומים, אירועים, תוצאות באינטרנט, פרסומים של חברים, פרסומים של כולם, עבור אלו אשר עונים על אותם מילות מפתח שהקשתם בשדה החיפוש. כדי לעשות חיפוש, כיתבו את מה שאתם רוצים לחפש ולחצו על תמונת זכוכית המגדלת או לחצו על כפתור ENTER במקלדת.

באמצע


אתר אנשים שאתה מכיר - צפה בפרופיל שלך וערוך אותו

בחלק האמצעי של עמוד זה תמצאו 2 אפשרויות:

אתר אנשים שאתה מכיר - מופיע שדה חיפוש שבו אתם יכולים להכניס שם של מי שאתם רוצים לחפש באתר פייסבוק (חבר, ידיד, משפחה, חבר מהעבודה וכו') או כתובת דואר אלקטרוני (מייל) של מי שאתם כבר יודעים את המייל שלו, ואתר פייסבוק יחפש את אותם אנשים במאגר החברים שלו.

צפה בפרופיל שלך וערוך אותו - קישור זה יוביל אתכם לעמוד פרופיל, למצב עריכה, ובו אתם יכולים לבצע שינויים במאפייני הפרופיל שלכם (פרטים בסיסיים, פרטים אישיים, פרטי התקשרות, השכלה וקריירה).

בצד שמאל


אלו הדברים הראשונים שתצרכו לעשות כנראה, אך לפני כן, בו נסיים עם העמוד הזה ונמשיך הלאה. מצד שמאל יש שני קישורים נוספים, תחת הכותרת "צור קשר עם חברים":

הזמן חברים להצטרף לפייסבוק - לחיצה על קישור זה תאפשר לכם להזמין חברים קיימים שלכם לאתר פייסבוק, כדי שאלו יוכלו להירשם גם כן. נמשיך לפרט על עמוד זה מאוחר יותר, כי הוא לא הכי מעניים עכשיו.

מאתר חברים - מאתר החברים יעזור לכם למצוא אנשים שאתם מכירים באתר facebook. אפשר לעשות זאת בעזרת יבוא כתובות מייל מחשבון המייל שלכם (בדיוק כמו צעד מספר 1 בצעדים ראשונים שעליהם דיברנו בהתחלה), חיפוש אנשים על ידי שם או דוא"ל, אתר חברים מהתיכון, אתר חברים מהאוניברסיטה, אתר עמיתים לעבודה, יבא רשימת חברים ב-AIM, יבא אנשי קשר של Windows Live. כמובן מרחיב על זה אחר כך.

למטה


קישורים בתחתית בתחתית עמוד באתר פייסבוק

אלו הם בגדול האפשרויות שלכם בעמוד הבית. יש עוד קישורים למטה כמו: אודות, פרסום, מפתחים, קריירה, תנאים, איתור חברים, פרטיות, טלפון נייד ועזרה,, ואני משאיר לכם את זה כדי שתבדקו בעצמכם בזמן הפנוי שלכם. אז בואו נמשיך לעיקר, מציאת חברים באתר פייסבוק!


עכשיו יש לכם שתי אפשרויות: לאתר אנשים שאתם מכירים באתר פייס-בוק או לצפות בפרופיל שלכם ולערוך אותו. אנו מניחים שאתם רוצים לבדוק את הפרופיל שלכם לפני שאתם מתחילים לחפש חברים ברשת. אז עכשיו לחצו באמצע על קישור "צפה בפרופיל שלך וערוך אותו", ואתם תעברו לעמוד הפרופיל.

צפה בפרופיל שלך וערוך אותו


אוקיי, אתם הגעתם לעמוד הפרופיל. אני מזכיר לכם שעליכם לאשר את ההרשמה שלכם במייל אם עד עכשיו לא עשיתם כך. עמוד עריכת הפרופיל נראה בהתחלה מסובך, אך הוא בעצם מאוד פשוט. אל תדאגו, אנו נעזור לכם להכיר כל חלק בו ואתם מיד תתחילו להתמצא בו תוך מספר דקות. עמוד הפרופיל מתחלק לשני חלקים, צד ימין, תפריט עליון ועמוד המידע באמצע. נתחיל בהסבר על צד ימין.

צד ימין


תפריט צד ימין בעמוד פרופיל באתר פייסבוק

בצד ימין תמצאו 6 אפשרויות שונות, הנה ההסבר עליהם:

העלה תמונה - לחיצה על קישור "העלה תמונה" תאפשר לכם להעלות תמונה, בדיוק כמו בצעד מספר 3 (ראה צעדים ראשונים למעלה). יפתח לכם חלון העלאת תמונת פרופיל. אם אתם רוצים להוסיף תמונה לפרופיל שלכם, זהו זמן טוב לעשות זאת.

צלם תמונה - לחיצה על קישור "צלם תמונה" תאפשר לכם לצלם תמונה שלכם בעזרת מצלמת אינטרנט (אם יש לכם מחשב נייד, אז באמצעות מצלמת המחשב הנייד שלכם). בדיוק כמו בצעד מספר 3 (ראה צעדים ראשונים למעלה). אם אתם רוצים לצרף תמונה לפרופיל שלכם, זהו זמן טוב לעשות זאת עכשיו.

ערוך פרופיל - לחיצה על "ערוך פרופיל", תביא אתכם לאותו עמוד ולאותו מצב שאתם נמצאים בו כרגע, לעריכת הפרופיל שלכם.

כתוב משהו על עצמך - לחיצה על קישור "כתוב משהו על עצמך", תאפשר לכם לכתוב מידע על עצמכם, כך שמי שיראה את עמוד הפרופיל שלכם, יוכל לראות מידע בסיס על עצמכם. הקליקו על הקישור, ואז תוכלו להזין פרטים על עצמכם באותו מקום. אם אתם רוצים לברור מי יראה את הפרטים שלכם, יש עמוד ספציפי בשביל זה, ואנו נדון בו בהמשך.

מידע - פה יופיע מידע עליכם. ברירת המחדל מראה את תאריך הלידה שלכם (לדומה: 03 מאי 1952). בצד שמאל למעלה בריבוע (תיבה) של "מידע", יש אייקון של עיפרון, לחיצה עליו תפתח חלון קטן שבו תוכלו לערוך את המידע שמופיע בתיבת המידע (שהינה פומבית, זאת אומרת שכל אחד שיבקר בעמוד שלכם יוכל לראות אותה). תוכלו לבחור להציג את תאריך הלידה שלכם או להסתיר אותו. לחצו על ה-V כדי שאף אחד לא יראה את תאריך הלידה שלכם בעמוד הפרופיל בפייסבוק. לחיצה על קישור "ערוך מידע", תביא אתכם לעריכת המידע של פרטים בסיסיים, בדיוק איפה שאתם נמצאים כרגע.

חברים - כאן תראו את רשימת החברים שלכם. נכון לעכשיו יש לכם 0 חברים (במידה ולא צירפתם אף חבר או חברה). תוכלו ללחוץ על "מצא אנשים שאתה מכיר" כדי לחפש חברים בפייסבוק. זה יוביל אתכם לעמוד חדש את "מצא אנשים שאתה מכיר בפייסבוק".

תפריט הלשוניות


תפריט לשוניות באתר פייסבוק - קיר, מידע, תמונות

בתפריט הלשוניות (טאבים) העליון (לא התפריט העליון של הקישורים במלבן הכחול, אלה איפה שיש לשוניות, מתחת לשם שלכם) שהינו תפריט עם לשוניות, יש לכם נכון לעכשיו 4 אפשרויות, והנה מידע אודותיהן:

קיר - זוכרים שהזכרנו קודם לכן את ה-"קיר" של פייסבוק, אז שהו הקיר המפורסם שכולם מדברים עליו. קיר הוא מקום שאתם יכולים לשתף תכנים באופן פומבי עם כל הגולשים באתר פייסבוק. כל מי שיגיע לעמוד הפרופיל שלכם, יוכל לצפות בתוכן של הקיר ולכתוב גם כן בו. כמובן אתם יכולים לא להרשות לאנשים לכתוב בקיר הפומבי שלכם, ולהרשות רק לחברים לכתוב בו. איך עושים זאת, נדבר מבהמשך על זה. תוכלו להוסיף לקיר ולשתף תמונות, סרטונים, אירועים וקישורים. מיד נדבר על הקיר בהרחבה.

מידע - כאן תוכלו לערוך את המידע של הפרופיל שלכם בפייסבוק, כפי שיופיע לחברים או משתמשים שרואים את הפרופיל שלכם.

תמונות - בלשונית "תמונות" תוכלו להעלות תמונות שלכם, לערוך תמונת פרופיל אישי, ליצור אלבומי תמונות משלכם ולשתף אותו עם חברים.

סימן פלוס (+) - לחיצה על סימן ה-'+' תאפשר לכם להוסיף עוד טאב חדש עם תכנים שונים כגון קישורים, אירועים, פתקים, סרטונים ולחפש לשוניות (טאבים) קיימים, במידה ויש לכם הרבה לשוניות חדשות שיצרתם בעצמכם.

מרכז העמוד


במרכז העמוד אתם תראו בהרחבה את התוכן של אותה לשנוית שבחרתם בתפריט הלשוניות. באזור זה תוכלו לבצע שינויים, לערוך לשמור שינויים, לעדכן ולמחוק שינויים קיימים.

אחרי שעברנו על חלק העמוד, בו נתחיל לפרט בהרחבה על כל לשונית ולשונית ומה אפשר לעשות בה. מפני שאנו נמצאים כרגע בלשונית "מידע", בו נראה מה אפשר לעשות כאן.

לשונית מידע


אם אתם נמצאים לא נמצאים על לשונית המידע, לחצו עליה עכשיו ובו נראה מה יש לנו כאן. כאשר לחצתם על לשונית "מידע", אתם נמצאים במצב עריכה של עמוד הפרופיל שלכם. פה תוכלו לשנות מספר מאפיינים, אשר מחולקים למספר קטגוריות שונות: פרטים בסיסיים (פתוח לערכיה כברירת מחדל), פרטים אישיים, פרטי התקשרות, השכלה וקריירה. בחלק העליון של אמצע העמוד, יש כפתור "סיום עריכה", לחיצה עליו תשמור את כל המידע שעדכנתם בעמוד הפרופיל במצב מידע. הנה פירוט על כל קטגוריית מידע במצב "מידע":

פרטים בסיסיים - פה תוכלו לערות את הפרטים האישיים שלכם המשויכים לפרופיל שלכם באתר פייסבוק, פרטים כמו: מים (זכר, נקבה), סימון V אם אתם רוצים שיוצג או לא יוצג המין שלכם בעמוד הפרופיל, תאריך לידה (יום, חודש ושנה), אפשרויות לבחירה של הצגת תאריך הלידה (הצג תאריך לידה מלא בפרופיל שלי, הראה רק חודש ויום בפרופיל שלי, אל תציג את תאריך הלידה שלי בפרופיל), עיר מגורים, שכונת ילדות, בני משפחה וסוג קירבה משפחתית, מצב מערכת יחסים, מתעניין ב (גברים, נשים), מעוניין ב (חברות, דייטינג, מערכת יחסים, נטוורקינג), השקפות פוליטיות, השקפה דתית. תוכלו לערוך כל אחד ממאפייני הפרופיל הבסיסיים וללחוץ על כפתור (כחול) "שמירת שינויים" כדי לשמור את השינויים שעשיתם בפרטים הבסיסיים שלכם או לחלופין, ללחוץ על כפתור "ביטול", כדי לבטל את השינויים.

פרטים אישיים - כאן תוכלו לממלא מספר שדות טקסט אשר נועדו לתת לגולשי פייסבוק יותר מידע עליכם, כדי שאלו יוכלו להכיר אתכם יותר טוב, מידע כמו פעילויות, תחומי עניין, מוזיקה אהובה, סדרות טלוויזיה אהובות, סרטים אהובים, ספרים אהובים, ציטוטים אהובים, על עצמי. תוכלו לכתוב טקסט בכל אחד מהשדות הללו, ולאחר שסיימתם, לחצו על כפתור (כחול) "שמור שינויים" כדי לשמור את השינויים שביצעתם בפרטים האישיים שלכם או הקליקו על כפתור (אפור) "ביטול", כדי לבטל את השינויים.

פרטי התקשרות - בפרטי התקשרות תוכלו לשתף חברים בפייסבוק באמצעי יצירת קשר שבעזרתם יוכלו לחברים שלכם בפייסבוק ליצור קשר עמכם. ליד כל פריט מידע יש תמונה (אייקון) של מנעול, לחיצה עליו תפתח חלון קטן, אשר בא תוכלו לקבוע מי יוכל לראות את אותו פריט התקשרות ספציפי (חברים בלבד, חברים של חברים, אף אחד, התאמה אישית). לחיצה על כפתור (כחול) "שמור", תשמרו את השינויים של "מי יכול לצפות הזה?", כפתור (אפור) "ביטול" כדי לחזור חזרה. האפשרויות לפרטי ההתקשרות הם: דואר אלקטרוני(הסרה והוספה של דואר אלקטרוני), כינוי/ים בתוכנות מסרים מידיים (AIM, Google Talk, Skype, Windows Live, Yahoo, Gadu Gadu,ICQ), טלפון נייד, טלפון נייח, כתובת, ישוב , שכונה, מיקוד, אתר. לחיצה על כפתור "שמירת שינויים" תשמור את הנתונים שערכתם או לחיצה על כפתור "ביטול" לביטול השינויים.

השכלה וקריירה - כאן תוכלו לערוך שינויים בפרטי ההשכלה והקריירה שלכם שאתם רוצים לשתף. המידע שאתם תכניסו פה יעזור לחברים שלכם מהעבר למצוא אתכם, לכן חשוב להגדיש תשומת לב לאזור זה. תוכלו להזין מידע כגון: אוניברסיטה/מכללה ומחזור שנת לימודים, בחירה Attended for College או Attended for graduate school (עדיין facebook לא תרגמה את זה לעברית), מגמה (הוספת מגמה אחרת במידה ואתם רוצים להוסיף מספר מגמות לימודים), הוספת בית ספר, בית ספר תיכון ומחזור שנת לימודים, מעסיק במקום העבודה שלכם, תפקיד, תאירו התפקיד, ישבו, תקופת זמן (האם אתם כרגע עובדים שם + חודש ושנה) ואפשרות להוסיף עוד מקום עבודה. לחיצה על כפתור "שמירת שינויים" (כחול) לשמירת השינויים או כפתור "ביטול" (אפור) לביטול השינויים.

אני יודע שזה היה קצת ארוך, אך בשביל שחברים יוכלו למצוא אתכם ביתר קלות באתר facebook, מומלץ לספק כמה שיותר מידע, אך כמובן זה לא חובה ואתם תוכלו לבחור איזה מידע אתם מעוניינים לשתף באתר פייסבוק ואיזה לא. אם אתם רוצים למלא את המידע עכשיו, עשו זאת, לאחר שסיימתם הכל, לחצו על כפתור "סיום עריכה" (כפתור כחול למעלה) כדי לסיים את העריכה של הפרופיל בלשונית המידע ולחזור למצב צפייה, בו תוכלו לראות את כל הפרטים שערכתם ובמידה ואתם רוצים לעשות שינוי, לחצו על קישור "עריכת מידע" (בצד שמאל למעלה) כדי לחזור לערוך שוב את המידע של הפרופיל שלכם. ועכשיו נעבור ללשונית הבאה, "תמונות".

לשונית תמונות


לשונית תמונות פרופיל

כולנו אוהבים לשתף חברים בתכנים ובעיקר עם תמונות שצילמנו או שצילמו אותנו עם מצלמה דיגיטלית. הרבה גולשים באתר פייסבוק משתפים תמונות שלהם עם חברים. זה יכול להיות תמונות מתקופת בית הספר, תיכון, תמונות של טיולים, תמונות של חברים שלכם ושלכם ביחד וכל תמונה מעניינת שאתם רוצים שחברים שלכם יראו. לזה בדיוק מוקדשת הלשונית "תמונות". הקליקו על הלשונית "תמונות" בתפריט הלשוניות כדי להפעיל אותה. כאשר תלחצו עליה, תגיעו לעמוד התמונות (עדיין תישארו באותו עמוד). כאן תוכלו לראות את התמונות והאלבומים שלכם ואת תמונת הפרופיל. אם כבר העלאתם תמונת פרופיל, תוכלו לראות אותה גם כן כאן. אם העלאתם תמונת פרופיל, תראו אותה בצד ימין באלבום הנקרא "תמונות פרופיל" ומתחת לזה תוכלו לראות כמה תמונות יש לכם באלבום "תמונות פרופיל" (לי כרגע רשם תמונה אחת, כי העלאתי רק תמונה אחת שהיא תמונת הפרופיל שלי. אם אתם רוצים להתנסות בעריכת תמונת הפרופיל שלכם ממקום זה, גשו חזרה לעמוד הראשי והעלו תמונה שלכם (מצד ימין למעלה, זוכרים? - אם לא, לחצו על לשונית "מידע" ואז על "העלה תמונה" או "צלם תמונה" מצד שמאל למעלה). עשו זאת רק כדי להתנסות, תמיד תוכלו למחוק אותה אחר כך או להעלות תמונה או תמונות חדשות אחרות במקום.

מאפייני אלבום תמונות


אלבום תמונות פרופיל בפייסבוק

אם העלאתם תמונה, יופיע האלבום ברירת המחדל "תמונות פרופיל". הקליקו עם העכבר על הקישור בכחול מתחת לתמונה "תמונות פרופיל". זה יוביל אתכם לאותו אלבום תמונות (למעלה כתוב "התמונות שלך: תמונות פרופיל"). כאן יש לכם מספר אפשרויות כדלקמן:

חזרה לפרופיל - יחזיר אתכם לעמוד הפרופיל הראשי שלכם במצב צפייה (לא עריכה). הקישור הזה נמצא בחלק העליון הל העמוד מצד שמאל, מתחת לכותרת "התמונות שלך: תמונות פרופיל".

ערוך תמונות - לחיצה על קישור זה תוביל אתכם לעמוד בו תוכלו לרשום תיאור לתמונה, לקבוע האם תמונה זו תשמש אתכם כתמוהת הפרופיל, למחוק את התמונה ולתייג אנשים. כמו כן תקבלו קישור פומבי ישיר של אלבום התמונות הזה.

שנה תמונת פרופיל - לחיצה על שנה תמונת פרופיל תאפשר לכם להעלות תמונת פרופיל אחרת (קבצים מסוג GIF, JPEG או PNG) או לבחור תמונה מאחד מאלבומי התמונות שלכם.

התמונה עצמה - לחיצה על אחת התמונות שאתם רואים באלבום, תביא אתכם לעמוד התמונה המסוימת שלחצתם עליה. בעמוד זה תוכלו להוסיף תיאור לתמונה, לשתף את התמונה, להגיב ולציין "אהבתי" או "לא אוהב", לסובב את התמונה בזווית ל 90 מעלות לשמאל או לימין (אם יש לכם תמונה שהעלאתם והיא אופקית ואתם רואים אותה בצורה אנכית, תוכלו לסובב אותה כדי שהיא תראה כמו שצריך), תיוג תמונה, עריכת תמונה, להסיר את התמונה כתמונת פרופיל, חיתוך תמונה (לחתוך/לצרוב את התמונה כדי שרק חלק ממנה יופיע כמו פנים לדוגמה).

עריכת תמונה בפייסבוק


שתף אלבום זה - לחיצה על קישור "שתף אלבום זה" תפתח חלון קטן ("שלח כהודעה") באותו עמוד, שם תוכלו לשלוח את התמונה הזו לחברים. ישנן שדות "אל:", אשר שם תוכלו לכתוב את השם של החברים שאליהם אתם רוצים לשלוח את התמונה (פייסבוק תעזור לכם למצוא אותם אוטומטי, רק תתחילו להקיש את האותיות הראשונות). "הודעה:" - בשדה טקסט זה תוכלו להוסיף הודעה משלכם שתופיע בהודעה הנשלחת. תוכלו ללחוץ על קישור "Post to Profile instead" כדי לפרסם את ההודעה עם התמונה בעמוד הפרופיל שלכם. לחיצה על כפתור "שלח הודעה", תשלח את ההודעה אל אותו חבר (נמען) ולחיצה על כפתור "ביטול", תסגור את החלון.

שלח תמונה כהודעה לחבר

פרסם את האלבום בפרופיל - לחיצה על "פרסם את האלבום בפרופיל" תקפיץ חלון "פרסם בפרופיל", אשר בו תוכלו לפרסם את אלבום התמונות בעמוד הפרופיל שלכם. תוכלו להוסיף תיאור האלבום, ללחוץ על קישור (מצד ימין למטה) "שלח במקום זאת כהודעת" כדי לשוח את האלבום כהודעה לחבר/ים. לחיצה על כפתור (כחול) "שיתוף", תשתף את אותו אלבום בעמוד הפרופיל שלכם, ומי שראשי לראות אותו (אחרי זה נדבר על עמוד ההרשאות), יוכל לראות את אלבום התמונות הזה. לחיצה על כפתור "ביטול" (אפור), תסגור את החלון מבלי לפרסם את האלבום בעמוד הפרופיל.

חלון שתף תמונה בפרופיל


בחלק התחתון של העמוד, תראו קישור (מתחת לטקסט "שתף/י את האלבום הזה עם כולם על ידי שליחה פומבית של הקישור הזה: "). זהו קישור ישיר פומבי של אלבום התמונות שלכם שאותו תוכלו לתת לחברים או משפחה כדי שהם יוכלו לצפות בתמונות שלכם. בנוסף יד לכם מתחת לאותו אלבום גם מידע מתי התווסף האלבום לחשבון שלכם. כמובן תוכלו ליצור עוד אלבומי תמונות חדשים על ידי לחיצה על כפתור (צד שמאל למעלה) "+ צור אלבום תמונות". בו נוסיף עכשיו עוד אלבום תמונות חדש!

צור אלבום תמונות


לחיצה על כפתור "צור אלבום תמונות" תוביל אתכם לעמוד יצירת אלבום תמונות חדש. עמוד זה גם נקרא "הוספת תמונות חדשות" (כותרת למעלה). כאן תמצאו שני לשוניות: "צור אלבום" ו-"תמונות מהטלפון הנייד". הנה פירוט על כל אחת מהאפשרויות:

צור אלבום תמונות חדש בפייסבוק

צור אלבום - בתוכן לשונית זה תוכלו לתת למלא מספר מאפיינים של אותו אלבום תמונות חדש: שם האלבום, מיקום, תיאור, פרטיות (מי יוכל לצפות באלבום שלכם - כולם, חברים של חברים, חברים בלבד, התאמה אישית). לחיצה על כפתור (כחול) "Create Album" (עדיין אצלי לא מתורגם לעברית) ליצירת אלבום תמונות חדש או על כפתור "ביטול" (אפור) לביטול יצירת האלבום. לאחר שיצרתם אלבום חדש, תגיעו לעמוד "העלאת תמונות" של האלבום החדש שלכם. אתר פייסבוק מאפשר לכם להעלות תמונות בשתי אופנים: באמצעות תוכנת JAVA (גרסה מתקדמת יותר להעלאת תמונות לפייסבוק) או באמצעות העלאה פשוטה ובסיסית.

עמוד העלאת תמונות

כברירת מחדל, האופציה השנייה (העלאת תמונות בסיסית) היא פעילה. אתר facebook יתריעה בפניכם כי עליכם להוריד את Java במידה והיא לא מותקנת. יש הערות נוספות עבור דפדפנים מסוימים ומערכות הפעלה מסוימות, לדוגמה: אני משתמש בדפדפן פיירפוקס ומערכת הפעלה Microsoft Windows Vista ולכן אני צריך להוריד את הגרסה האחרונה של תוסף ה-Java, אחרת זה יגרום לדפדפן שלי להיתקע (ואני ממש לא רוצה את זה, וגם אתם לא). אתר פייסבוק יציג לכם קישור להורדת הגרסה האחרונה של Java, לחץ על "השג את הגרסה האחרונה" כדי להוריד את הגרסה האחרונה של Java (בחינם כמובן). זה יוביל אתכם לאתר חיצוני של java.com, שם יש באמצע כפתור כחול גדול וברור שעליו רשום "Free Java Download", לחצו עליו להורדת הגרסה האחרונה (מומלץ מאוד למי שרוצה להשתמש בכלי החדש של העלאת תמונות לפייסבוק).

Free Java download button

לחצו פעם נוספת אם זה לא מוריד לכם את הקובץ. לאחר מכן תאשרו את הורדת הקובץ "jxpiinstall.exe" (יכול להיות שזה יקרה בשם אחר עבור גרסאות של מערכת הפעלה או דפדפן אחר). גודל הקובץ שאצלי ירד הוא 689KB (יתכן והגדול של הקובץ ישתנה בהתאם למערכת ההפעלה שלכם או הדפדפן). לאחר שהקובץ ירד למחשב, הריצו אותו ועקבו אחר הוראות ההתקנה במידה וישנם (לפעמים זה לוקח כמה דקות עד שהקובץ רץ, חכו בסבלנות). בעקרון יוקפץ לכם חלון ראשוני של "Welcome to Java", ליחצו על כפתור "Install" (מצד ימין למטה - זה גם אומר שאתם מסכימים לתנאי השימוש בתוכנה), ואז התוכנה תתקין את הגרסה האחרונה של Java למחשב שלכם. כאשר ההתקנה הסתיימה, אתם אמורים לראות חלון עם פס כתום ובחלון רשם "You have successfully installed Java", לחצו על כפתור "Close" לסיום. יופי! עכשיו יש לכם את מה שצריך כדי להשתמש באפליקציה המדהימה של פייסבוק להעלאת תמונות (תאמינו לי זה שווה את זה).

מה שצריך לעשות עכשיו הוא רק להודיע לפייסבוק שאתם כבר עדכנתם את גרסת ה-Java האחרונה (או אם כבר היא הותקנה אצלכם בעבר). לחצו על קישור "I already have the latest version. Show me the full uploader." (זה אצלי באנגלית, יכול להיות שזה יופיע תרגום לזה בעברית בקרוב, אבל אתם מבינים את הפואנטה). למי שלא רוצה לעבוד עם הגרסה המתקדמת, תוכלו להשתמש בכפתור ה-"Browse..." כדי להעלות תמונות לאתר. אם אתם נתקלים השגיאה כאשר אתם מפעילים את האפליקציה המתקדמת להעלאת תמונות, תוכלו למצוא קישור למטה "נסה את ממשק העלאה הפשוט", כדי לחזור להעלות תמונות באופן רגיל. אני משאיר לכם להעלות תמונות בעצמכם. רק נגיד שאפשר להעלות תמונת בפורמטים GIF, JPG או PNG בגודל מקסימלי של 5MB (מגה-בייטים).

לכל תמונה שהעלאתם תוכלו להוסיף תיאור, למחוק אותה ולפרסם אותה. תוכלו לארגן תמונות, למחוק תמונות ועוד. אני ישאיר אתכם פה כדי שתוכלו לבדוק את הפיצ'רים האלו בעצמכם, ובאמת הכל מאוד נוח, ברור ולא מסובך (וכמובן בעברית! - למי שבחר את הממשק בעברית).

תמונות מהטלפון הנייד - זוהי אפשרות אשר חביבה עלי במיוחד והיא מאפשרת לכם להשתמש בדואר אלקטרוני ספציפי שפייסבוק מקצה לכם כדי להעלות תמונות וסרטונים ישירות לפרופיל שלכם. לחיצה על הלשונית "תמונות מהטלפון הנייד" תפתח חלון צף קטן הנקראת "העלאת תמונות דרך הדוא"ל". באותו חלון תמצאו כתובת מייל אישית אשר הוקצתה במיוחד עבורכם (במלבן תכלת). אך תשתפו אף אחד עם אותה כתובת (אלה עם אתם במכוון רוצים לתת לאחרים גישה להעלות תמונות וסרטונים לעמוד הפרופיל שלכם). כאשר אתם שולחים תמונה או סרטון, הכותרת (Subject) של המייל תשמש ככותרת של התמונה. כל סרטון או תמונה שתשלחו לכתובת המייל הזאת שת פייסבוק (xxxxx@m.facebook.com) תהיה פומבית וזמינה לכל אחד, ויש לשנות את הגדרות הרשאות הצפייה לכל אלבום כדי לשנות את רמת ההרשאה לגישה של התמונות או הסרטונים שאתם מעלים.

חלון העלאת תמונות דרך הדואר האלקטרוני


באמצע יש קישור "שלח את הדוא"ל שלי להעלאה עכשיו", לחיצה עליו תסגור את החלון הקודם ותפתח חלון צף חדש "שלח לי את כתובת הדוא"ל הפרטים שלי להעלאה". בחלון זה זו תוכלו לקבל את כתובת המייל האישית שלכם באלר פייסבוק כדי שתוכלו לשלוח אליה תמונות או סרטונים ישירות מהסלולרי או מכל כתובת דואר אלקטרוני. יש שם שדה טקסט "שלח לי דוא"ל אל:", כיתבו בו את כתובת המייל שאתם רוצים שתישלח עליה הכתובת מייל/פייסבוק שלכם (כברירת מחדל מופיעה שם כתובת ההרשמה שלכם), או לחצו עם קישור "או שלח הודעת טקסט לטלפון שלי" כדי לשלוח את כתובת המייל של פייסבוק שלכם לטלפון סלולרי. לאחר שסיימתם לחצו על כפתור (כחול) "שלח דוא"ל" כדי לשלוח את המייל או כפתור "בטל" כדי לסגור את החלון ללא לשיחת מייל.

שלח לי את כתובת הדואר האלקטרוני הפרטית שלי להעלאה

טיפ: במידה ואתם רוצים לשנות את הכתובת הזו (אולי מפני שהבאתם אותה למישהו ועכשיו אתם מתחרטים), תוכלו לייצר כתובת חדשה על ידי לחיצה על קישור "רענן את הדוא"ל להעלאה שלך." המופיע בחלון "העלאת תמונות דרך הדוא"ל", אשר מופיעה כאשר לחצתם על לשונית "תמונות הטלפון הנייד". לחיצה על קישור זה יפתח חלון קטן חדש הנקרא "לשנות את כתובת הדוא"ל הפרטית שלך להעלאה?". לחיצה על כפתור "Reset" תאפס את כתובת הדואר שלכם להעלאת תמונות וסרטונים בפייסבוק לכתובת חדשה. יש לקחת בחשבון שהכתובת הישנה כבר לא תהיה זמינה יותר. לחיצה על כפתור (כחול) "Reset" תקפיץ חלון חדש אם הכתובת החדשה שלכם, לאחר מכן ליחצו על כפתור "אשר" לסגירת החלון. תוכלו לאפס את כתובת הדוא"ל של פייסבוק שלכם כמה שרק תרצו ללא הגבלה.

לשנות את כתובת הדואר האלקטרוני שלך להעלאה


אוקיי, סיימנו את נושא התמונות ועכשיו לסימון '+' (פלוס) המוזר הזה שנמצא בלשונית הרביעית, מה רוצים מאיתנו כאן?!

לשונית ה-'+'


לחיצה על לשונית זו תאפשר לכם להוסיף לשונית עם תכנים כגון: קישורים, אירועים, פתקים וסרטונים. אז בו נתחיל דווקא בסרטונים.
הוסף לשונית חדשה


סרטונים


לחיצה על "סרטונים" תביא אתכם לעמוד בו תוכלו להעלות ולהקליט סרטונים לשיתוף עם חברים בפייסבוק. הנה פירוט על תהליך הוספה של כל אחד מהם:

העלאה של סרטונים


לחיצה על קישור "העלה", תאפשר לכם להעלות סרטונים מהמחשב שלכם לאתר פייסבוק. אתר תגיעו לעמוד "צור סרטון חדש". פה יש לכם 3 אפשרויות (לשוניות):

העלאת קובץ - תוכלו להעלות קובץ וידאו מהמחשב שלכם על ידי לחיצה על כפתור "Browse..." ובחירת סרטון מהמחשב שלכם. גודל העלאת סרטון מוגבל לגודל של עד 100MB ואורך סרטון עד 2 דקות. תוכלו להגדיל זאת על ידי אימות החשבון שלכם בלחיצה על קישור "אמת את חשבונך". פייסבוק מגבילה אותנו להעלות סרטונים אשר נוצרו על ידנו בלבד ושאנחנו או אחד מהחברים שלנו מופיעים בהם. אני לא נכנסתי יותר מידי לעומק פה, ולכן אני משאיר אתכם לבדוק מהן הגודל המקסימלי שפייסבוק מאפשרת לכם להעלות לאחר אישור החשבון שלכם באמצעות הטלפון הסלולרי שלכם. אבל נראה לי שעבור חלק גדול מאיתנו, משקל הקובץ והזמן הם די מספיקים, אם לא, תוכלו לאמת את חשבונכם מול פייסבוק באמצעות הסלולרי כדי להעלות קבצים גדולים יותר.

צור סרטון חדשה, העלאת קובץ


וידאו מטלפון נייד - זוכרים את האימייל להעלאת תמונות באמצעות כתובת מייל של פייסבוק (xxxxxxx@m.facebook.com), כאן תוכלו באותה צורה להעלות סרטונים באמצעות הסלולרי שלכם. יפתח לכם חלון "העלאת תמונות דרך הדוא"ל". זה כבר מוכר לכם ממקודם ולכן לא אחזור על הפירוט שוב.

הקלטת סרטון - מאפשר לכם לכם להקליט סרטון ממצלמת האינטרנט שלכם. יש לאשר את הגישה למצלמה בחלונית "Adobe Flash Player Settings", ללחוץ על Alllow (עם החץ הירוק). אתם מוגבלים להקלטת סרטון וידאו עד 2 דקות. (אחלה פיצ'ר, אהבתי!).

Adobe Flash player settings


קישורים


לחיצה על קישורים בלשונית ה-'+' תאפשר לכם לשתף קישורים לבלוגים, אתרים, כתבות, מאמרים וקישורים לתכנים שאהבתם ברשת האינטרנט. זה מעין שירות 'Social Bookmarking' כמו Digg, רק בנוי באופן אינטגרלי באתר Facebook. פייסבוק מאפשר לכם לקבל כפתור לדפדפן שלכם שבלחיצה אחת עליו, תוכלו לשלוח את אותו קישור למדור הקישורים שלכם בחשבון פייסבוק שלכם. בצד ימין תראו כפתור שעליו כתוב "שתף בפייסבוק" עם אייקון כחול של פייסבוק על האות "f". אם יש לכם דפדפן פיירפוקס, תוכלו לגרור את הקישור לשורת ה-Bookmarks שלכם, וכך ליצור כפתור שיתוף קישורים ישירות לפייסבוק. לחיצה על "לפרטים מוספים >>" תוביל אתכם לעמוד אשר יסביר לכם איך להוסיף את הקישור בדפדפנים שונים. מפני שאני משתמש בדפדפן Firefox, פייסבוק מזהה את זה ונותן לי אפשרות לגרור את הקישור. בעלי דפדפן פיירפוקס יצטרכו לעשות זאת בדרך אחרת, ואתר פייסבוק יסביר לכם במדויק איך לעשות זאת עבור כל דפדפן. יש גם קישור סינדיקציה (פיד RSS) ל אותם קישורים שאתם משתפים. אני משאיר לכם לחקור את האזור הזה בזמן הפנוי שלכם, זה ממש לא מסובך.

לשונית קישורים בפייסבוק


אירועים


לחיצה על "אירועים" תאפשר לכם ליצור מידע על אירועים קרובים. למעלה בצד ימין יש כפתור "+ יצירת אירוע". כאשר תלחצו עליו, תוכלו ליצור אירוע חדש ב-3 צעדים פשוטים: צור אירוע, הוסף פרטים, הזמן חברים. הצעדים האלו מאוד פשוטים ואתם צריכים להזין את הפרטים של אותו אירוע כגון: כותרת, מיקום, תאריך וזמן התחלה וסיום, פרטיות (פתוח, סגור, סודי). בצעד מספר 2 תוכלו להוסיף תמונה, לבחור את סוג האירוע (מסיבה, מטרות, השכלה, פגישות, מוזיקה/אומנויות, ספורט, טיולים, אחר), לכתוב תיאור מדויק על אותו אירוע, לבחור ממספר אפשרויות (אירוע מאפשר קיר, אירוע מאפשר תמונות, סרטונים, וקישורים, אורחים מורשים להביא חברים לאירוע, הצג את רשימת האורחים וכו'). בצעד מספר 3 (הזמן חברים), תוכלו להזמין חברים ולשתף אותם עם האירוע .
צור אירוע בפייסבוק - צעד מספר 1


פתקים


לחיצה על כפתור "+ כתיבת פתק חדש", תאפשר לכם לכתוב פתקים בכוללים כותרת, תוכן הפתק, לבחור עיצוב פתק, להעלות תמונה לפתק (או יבוא תמונה מאלבומי התמונות שלכם), לבחור את פרטיות הפתק (חברים בלבד, חברים של חברים, כולם, התאמה אישית). לאחר מכן תוכלו לפרסם את הפתק, לראות תצוגה מקדימה לפני השמירה שלו, שמירה כטיוטה (לא יפורסם אך ישמר לשימוש עתידי) או ביטול הפעולה.

טופס כתוב פתק בפייסבוק


זהו, סיימנו פחות או יותר עם עדכון הפרופיל שלכם ושיתוף תכנים. עכשיו אם אתם עדיין איתי, אז בטח כבר עדכנתם את הפרופיל שלכם ואולי בחרתם להעלות ולשתף תכנים משלכם. כמובן כל זה נחמד מאוד, אבל צריך למצוא חברים כדי לשתף אותם. נתחיל באיך מוצאים חברים ב-facebook ואחר כך מגיע לעמוד ההגדרות סבבה?, בו נמשיך.

חיפוש חברים ותכנים בפייסבוק


לחצו על "דף הבית", קישור שנמצא במלבן הכחול העליון, הכי למעלה בדף מצד ימין (לצד לוגו facebook). באמצע מופיעה אפשרות "אתר אנשים שאתה מכיר". כאן תוכלו לחפש אנשים בפייסבוק לפי שם או חברים לכיתה ועמיתים לעבודה או לפי כתובת דואר אלקטרוני. כאן אני לא יוכל לעזור לכם יותר מידי, כי הרי אני לא מכיר את החברים שלכם או את כתובות המייל שלהם (רוצים לספר לי..חחח). אך תוכלו להתחיל לחפש אתם על ידי הכנסת שם או כתובת מייל. אני יכניס למל את השם "עידן". כתבתי את הטקסט (שם) "עידן" ולחצי על כפתור הזכוכית המגדלת או על כפתור ENTER במקלדת. לאחר מכן תקבלו טבלה ובה רשימה של אותם אנשים אשר עונים על אותו שם או כתובת שחיפשתם. אני למשל חיפשתי "עידן", אז קיבלתי רשימה של כל אחה אשר קוראים להם עידן באתר פייסבוק. בעיקרון אתר facebook מבצע בדיקה בכמה סוגים של קטגוריות:

עמוד חיפוש חברים בפייסבוק


אנשים (מה שאתם רואים לאחר שביצעתם חיפוש) - רשימה של חברים באתר פייסבוק אשר עונים על אותו שם או אימייל שהכנסתם קודם לכן. ברשימה זו תראו טבלה ובה התמונה של אותו חבר באתר פייסבוק (במידה והוא או היא העלו תמונת פרופיל), שם מלא ו-3 קישורים בצד: הוסף כחבר, שליחת הודעה, הצגת חברים. תוכלו לסנן את המידע למעלה לפי מיקום (עיר או אזור), בית ספר (שם בית ספר, מכללה או אוניברסיטה), מקום עבודה (שם הארגון) וללחוץ על כפתור "חדד חיפוש" כדי תסמן את תוצאות החיפוש כדי למצוא בדיוק את מי שאתם מחפשים. כמובן שיש הרבה עידנים בחיפוש, וכדי למצוא את מי שאני רוצה (במידה וגם אין תמונה של מי שאני מחפש), מומלץ לעשות סינון כדי להקל על מציאת אותו חבר וותיק שאתם נואשים למצוא אותו בפייסבוק.

דפים - פייסבוק מאפשרת לגולשים באתר לפתוח דפים אישיים. בדרך כלל דפים אלו כוללים דפים של סלבס (מפורסמים) או דמויות ציבוריות מוכרות, להקות, שחקנים, מוזיקאים וכו'. תוכלו לסנן את התוצאות לפי מקום, מוצר, שירות, חנות, מסעדה, בר/מועדון, ארגונים, פוליטיקאי, אישיות ממשלתית, מוסד ללא כוונת רווח, תוכנית טלוויזיה, סרט, משחק, קבוצת ספורט, ידוען/אישיות ציבורית, מוזיקאי, אתר אינטרנט, דף. לכל אחד מהם תוכלו להצטרף בתור "אוהד". תוכלו לראות כמה אוהבים יש לכל אחד מהם להפוך להיות מעריצים שלו ולהשתייך לקבוצת מעריצים קיימים. למשל כאשר חיפשתי "עידן", מצאתי את העמוד של עידן רייכל בפייסבוק, שיש לו כרגע 6,165 מעריצים. אני מניח שלפי הכמות הזאת, כנראה זה אמיתי, אך היה שם עוד עידן רייכל עם אותה תמונה שלו עם 35 מעריצים ואני מניח שזה היה אולי מתחזה (כן, גם זה אפשרי).. בכל מקרה, אני מניח שהבנתם למה זה נועד ועד כמה זה שימושי או לא שימושי.

קבוצות - קבוצות נועדו בשביל לפתוח קבוצות דיון אשר עוסקות בתחומי עניין משותפים. אפשר לסנן קבוצות אלו לפי: עסקים, עניין משותף, בידור ואומנות, גאוגרפיה (מישהו עשה פה 5 יחידות?), אינטרנט וטכנולוגיה, סתם לכיף, מוזיקה, ארגונים, ספורט ובילוי, קבוצות סטודנטים. תוכלו להצטרף לכל קבוצה כזאת ולקחת חלק פעיל בדיונים ושיתוף תכנים. זה מקום מצוין למצוא חברים לפי בסיס עניין משותף ואפילו למצוא שותפים עסקיים לעסקים משותפים (אני באופן אישי מעדיף את LinkedIn בשביל זה).

יישומים - במדור יישומים תמצאו כל מיני סוגי אפליקציות שחברים באתר פייסבוק בנו באמצעות האתר. כאשר אני מדבר על יישום, אפשר למשל למצוא יישום כמו "כמה תקבל בבגרות בהיסטוריה א'?" (סתם מצאתי באופן אקראי כאשר חיפשתי יישומים עבור האות 'א'). זהו שאלון אמריקאי, שכאשר תמלאו אותו, תוכלו לדעת על כמה אתם בקיאים בנושא הנלמד עבור הבגרות בהיסטוריה ולקבל שערוך איזה ציון תקבלו. בכל מקרה, נחמד לדעת, תקראו על זה עוד אם אתם בקטע של שיתוף יישומים בפייסבוק.

אירועים - כאן תוכלו לחפש אירועים אשר משותפים באופן פומבי בין חברי פייסבוק. אתם בטח זוכרים שלימדנו אתכם כיצד ליצור אירועים משלכם. אם אתם שיתפתם את אירועים אלו באופן פומבי, אז כאשר גולשים יחפשו מילות מפתח מסוימות תחת "אירועים", הם יוכלו למצוא את האירוע שלכם. כמובן זה יכול להיות מסיבה מטורפת בתל-אביב שאתם רוצים לייחצן באתר פייסבוק, יום הולדת שלכם, כנס חשוב או כל אירוע שאתם רוצים להזמין אליו חברים בפייסבוק ולידע אותם עליו. תוכלו לסנן אירועים לפי תאריכים (כל התאריכים, היום, מחר, שבוע אחד, חודש אחד) ולבחור לסנן לפי סוגי האירועים (pary, causes, השכלה, meetings, music/arts, sports, trips, other). חלק מזה מופיע באנגלית ולפי דעתי זה עדיין משום מה לא תורגם לעברית (אל תשאלו אותי למה, תשאלו את מארק צוקרברג!, מה זאת אומרת מי זה מארק צוקרברג? - מייסד אתר פייסבוק).

אני גם כאן משאיר אתכם לבדוק את האופציות הנוספות הקיימות בחיפוש, אך הכי חשוב הוא כמובן שתוכלו לאתר את החברים שלכם בפייסבוק. אז מה עושים כאשר מוצאים חבר בפייסבוק. אנו נתמקד בחיפוש "אנשים".

הוספת חבר ושליחת הודעה לחבר


נגיד שמצאתם חבר מהתיכון בפייסבוק, כזה שתמיד הכניס לכם כאפות ובה לכם לסגור חשבון איתו (ססתתםםם...), ועכשיו אתם רוצים לפנות אליו, לשלוח לו הודעה ולהודיע לו "היי, זה אני, זוכר אותי.. מה דעתך להיות חבר שלי בפייסבוק?". כמובן לא בצורה החנונית הזאת שתיארתי עכשיו, אבל הרעיון ברור. ברשימת האנשים יהיו לכם שלוש אפשרויות "הוסף כחבר", שליחת הודעה" ו-"הצגת חברים". הנה הסבר קצר על כל אחד מהם:

הוסף כחבר - לחיצה על קישור "הוסף חבר", מאפשרת לכם להוסיף את אותו חבר בפייסבוק לרשימת החברים שלכם, כך תוכלו כמובן להיות בקשר איתו ולעקוב אחר התכנים שלו מבלי לחפש אותו שוב ברשימת האנשים באתר. כמובן באותו מידה חבר שלכם יוכל לצפות באותם תכנים שאתם משתפים עם חברים (אחר כך אני יסביר על הרשאות שיתוף תכנים) ולהתכתב אתכם. יש חברים אשר מאפשרים לכל אחד להפוך להיות חבר שלהם וי כאלה אשר ידרשו אישור. כברירת מחדל, כל אחד שירצה לצרף אתכם לרשימת החברים שלו, יצטרך אישור שלכם ולהפך, אם אתם תרצו לצרף מישהו לרשימת החברים שלכם בפייסבוק, תצטרכו אישור שלו. זה נעשה מכמה סיבות: הראשונה כדי למנוע מאנשים זרים לראות את התכנים שאתם משתפים עם חברים בלבד, והסיבה השנייה להילחם בספאם ברשת. הרבה אנשים מנצלים לרעה את פייסבוק כפלטפורמת שיווק ופרסום מוצרים. טיפ קטן: אם אתם מקבלים בקשות לחברות מבחורות ממש יפיפיות או גברים ממש חתיכים הורסים, קחו בחשבון שכנראה אלה אנשי שיווק אינטרנטיים, אשר רק רוצים שתוסיפו אותם לרשימת החברים שלהם וכך הם יוכלו לשים קישורים לאתרים פרסומיים של מוצרים ב"קיר" שלכם (אותו מקום פומבי שאפשר להוסיף אליו תוכן), אז ראו הוזהרתם. מאוד חשוב לבדוק מיהו אותו אדם, ואל תמהרו להוסיף חברים סתם ככה לרשימת החברים שלכם.
לאחר שלחצתם על "הוסף חבר", יפתח חלון להוספת חבר חדש. תוכלו להוסיף הודעה אישי ושלוח את בקשת החברות שלכם לאותו חבר בפייסבוק. לאחר האישור שלו, אתם תהפכו להיות חברים משותפים בפייסבוק, ותוכלו לשתף תכנים ביחד, להתכתב ולעשות ביף אונליין, מה שבעצם זו היתה המטרה של פייסבוק מכתחילה, למצוא חברים מהעבר ולשתף אותם בחיים שלכם.

חלון הוספת חבר


שליחת הודעה - תוכלו לשלוח הודעה אישית אשר תגיע לתיבת ההודעות (דואר נכנס - נדון בזה אחר כך) של אותו מכותב. תיפתח חלונית "הודעה חדשה", כאן תוכלו לכתוב את נושא ההודעה, גוף ההודעה, לצרף תמונה, סרטון או קישור ולשלוח (או לבטל). אתם בעצם תועברו לעמוד הדואר הנכנס שלכם (mail box).

חלון כתיבת הודעה חדשה


הצגת חברים - לחיצה על קישור זה תציג את רשימת החברים של אותו משתמש רשום בפייסבוק. תוכלו לבחור לראות את כל החברים, חברים משותפים ולהוסיף גם אותם כחברים שלכם.

זהו, עכשיו אתם יודעים גם איך למצוא חברים ולהוסיף אותם לרשימת החברים שלכם. עכשיו רציתי לדבר עוד על שני דברים, הגדרות חשבון ותיבת דואר נכנס. נתחיל בהגדרות. קישור ההגדרות מופיע בכל מקום באתר, בחלק העליון של כל עמוד בצד שמאל, איפה שכתוב "הגדרות". יש לכם שתי אפשרויות: ללחוץ על הגדרות ישירות או לשים את העכבר שלכם על הקישור ואז יופיע לכם תפריט עם אפשרויות (הגדרות חשבון, הגדרות פרטיות, הגדרות יישום, עזרה). "הגדרות חשבון" מוביל לאותו עמוד כאילו לחצתם על הקישור "הגדרות עצמו", ולכן פשוט ליחצו על הקישור "הגדרות" כדי שנסביר לכם מה עושים שם.

הגדרות חשבון


בעמוד זה הנקרא גם "החשבון שלי", תמצאו 6 לשוניות (טאבים): הגדרות, רשתות, התראות, טלפון נייד, שפה ותשלומים. הנה פירוט של כל אחד מהלשוניות ומה אפשר לעשות איתו:

החשבון שלי - הגדרות חשבון


הגדרות


בלשונית הגדרות תוכלו לשנות פרטים שקשורים לחשבון המשתמש שלכם באתר facebook. תוכלו לשנות את השם האמיתי שלכם, שם משתמש, כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, שינוי סיסמה, שימוש בחשבונות אחרים כדי להתחבר לאותו חשבון (חשבונות מקושרים), שאלת אבטחה (טוב למקרה ששכחתם את הסיסמה שלכם), פרטיות והשבתת החשבון.

שם - לחיצה קישור "שנה", תפתח לעם את האפשרויות של השם שלכם. כל שינוי פה יכול לקחת עד 24 שעות עד שהוא התעדכן באתר באופן קבוע, אז קחו זאת בחשבון. כאן תוכלו להזין שם פרטי ושם משפחה ולבחור איך אתם רוצים שהוא יהיה מוצג באתר (שם פרטי בהתחלה או שם משפחה בהתחלה). לחיצה על הכפתור "שינוי שם", שימור את השינוי. תוכלו גם להוסיף "שם מלא חלופי" (שדה רשות), אשר יעזור לאחרים למצוא אתכם במידה והיה לכם כינוי בעבר או בהווה, שכולם זיהו אתכם עמו (לדוגמה: "הקוסם", "הקריש", "בייבי פייס" וכד').

שם משתמש - תוכלו לבחור שם משתמש ייחודי באתר, וכך אפילו לתת קישור לעמוד הפומבי שלכם בפייסבוק עם אותו שם. פייסבוק דורשים מכם לאמת את החשבון שלכם (לא כמו העימות במייל שכבר עשיתם), אלה באמצעות משלוח הודעת SMS לטלפון הנייד שלכם. לחצו על כפתור "המשך" ועקבו אחר ההוראות כיצד לעשות זאת.

דוא"ל - כאן תוכלו לשנות את כתובת המייל שלכם להתקשרות. כתובת זו חייבת להיות חוקית.

סיסמה - שינוי הסיסמה שלכם כדי להיכנס לחשבון facebook. יש להקיש תחילה את הסיסמה הישנה שלכם, ולאחריה פעמיים את הסיסמה החדשה כדי שלא תעשו טעות. מעכשיו כאשר שיניתם אותה, זו תהייה הסיסמה החדשה שלכם לכניסה לחשבון באתר פייסבוק.

חשבונות מקושרים - המטרה של חשבונות מקושרים הוא לאפשר לפייסבוק לזהות אתכם ולהכניס אתכם אוטומטית לחשבון שלכם באתר, כאשר אתם מחוברים לשירותים של אתרים אחרים כבר עם שם משתמש וסיסמה משלהם. לדוגמה: אם יש לכם חשבון בגוגל ואתם כבר נכנסתם אליו ועדיין לא נכנסתם אל חשבון פייסבוק שלכם, כאשר תגיעו לאתר פייסבוק לצורך כניסה, לא תצטרכו להכניס את שם המשתמש והסיסמה שלכם, מפני שפייסבוק אוטומטי ידע לזהות כי אתם כבר נכנסתם לחשבון פייסבוק שלכם והוא יכניס אתכם באופן אוטומטי לאתר (ללא צורך באימייל והסיסמה המקוריים של פייסבוק). שירות זה עובד עם חשבונות של Google, MySpace, Yahoo, Myopenid, Verisign PIP, ואפשרות לפתוח מזהה אחר של אתר אחר.

שאלת אבטחה - שאלת אבטחה נועדה כדי לזהות אתכם ממול חשבון המשתמש שלכם במקרה של בעיה, כאשר תפנו אל חברת Facebook לפתרון כל בעיה שתצוץ. במקרים מסוימים, חברת facebook תדרוש מכם תשובה לשאלה זו.טיפ: חשוב לא לכתוב שאלה קלה שכל חבר אחר שלכם יוכל לענות עליה וכך לקבל מידע על החשבון שלכם. תחשבו על שאלה שהתשובה עליה ידועה רק לכם!

פרטיות - לחיצה על "פרטיות" יוביל אתכם לעמוד הגדרות הפרטיות, בדיוק כמו ללחוץ על הקישור "הגדרות פרטיות" (אחת האפשרויות שמופיעות כאשר אתם שמים את העכבר שלכם על הקישור "הגדרות" שמופיע בצד השמאלי העליון באתר פייבוק). מיד נרחיב על כך.

השבתתת חשבון - נתקלתי בכמה גולשים אשר לא יודעים איך לסגור חשבון בפייסבוק, אז הנה זה כאן. לחיצה על קישור "השבת" (אל תדאגו, זה לא ישר ישבית לכם את החשבון, אתם תגיעו לעמוד אחר לפני כן). אתם תגיעו לעמוד סגירת חשבון פייסבוק תחת הכותרת "האם את/ה בטוח/ה שברצונך להשבית את החשבון שלך?". כאן תוכלו למלות משוב ובו הסיבה שאתם רוצים לסגור/להשבית את החשבון שלכם, להרחיב על הסיבה, לבחור לא לקבל אימייל מאתר פייסבוק יותר ורק לאחר שאתם בטוחים שאתם רוצים לבטל את חשבון פייסבוק, לחצו על הכפתור "ביטול פעילות החשבון שלי". אם אתם מתחרטים, הקליקו על כפתור "ביטול". ככה אפשר לסגור חשבון באתר פייסבוק.

רשתות


בלשונית זו ("רשתות") תוכלו לצרף את עצמכם לרשת בפייסבוק. כל רשת כזאת מבוססת על מקום עבודה, אזור, בית ספר או מוסד לימודי אחר. אתם יכולים לבחור להצטרף לרשת על ידי הזנה של שם הרשם בתיבת החיפוש "שם הרשת". פייסבוק תחפש באופן אוטומטי במאגר שלה שמות של רשתות שתואמות את המונח שאתם הזנתם, וכך תוכלו להצטרף לרשת קיימת.

החשבון שלי - רשתות


התראות


בלשונית זו ("התראות") תוכלו לקבל התראות מאתר פייסבוק בכל פעם שמתבצעת פעולה מסוימת בחשבון הפייסבוק שלך (אפילו לטלפון הנייד שלך). דוגמה של אירועים: מישהו שולח לי הודעה, מישהו מוסיף אותי כחבר, למישהו יש יום הולדת שמתקרב, מישהו מגיב על תמונה שאני מופיע בה, מישהו מזמין אותי לאירוע, מישהו מתייג אותי בסרטון, מישהו מגיב לסיפור שעל הקיר שלי וכו'.

החשבון שלי - התראות


טלפון נייד


בלשונית זו תוכלו להפעיל את שירות קבלת הודעות SMS מאתר פייסבוק. עליכם להירשם לשירות שבו תישלח אליכם הודעת SMS עם קוד אישי, שרק בעזרתה תוכלו להפעיל את השירות. יש לבדוק אם השירות הזה זמין בישראל, לפי מה בדקתי הוא עדיין לו זמין, אך הוא יכול להיות זמין בכל יום, לכן בכל זאת אני ממליץ לבדוק את האופציה הזו למי שמעוניין בה.

שפה


בלשונית "שפה" תוכלו לבחור את השפה שבא יוצג אתר פייסבוק (שפת ממשק המשתמש). יש מבחר גדול של שפות נתמכות כולל: איטלקית, ספרדית, יפנית, ערבית, סינית, איטלקית, הודית, רוסית, עברית (כמובן), אנגלית, פיליפינית וכו'. תוכלו גם לעזור לתרגם את פייסבוק לשפות אחרות (עכשיו אני מבין למה עדיין לא כל הממשק תורגם לעברית).

תשלומים


בלשונית "תשלומים" תוכלו להגדיר מספר כרטיסי אשראי כדי לשלוח מתנות לחברים, למודעות פרסום או פונקציות עתידיות אחרות אשר יצטרכו פרטי אמצעי תשלום. תוכלו לבחור גם את סוג המטבע שיוצג באתר בהקשר לעסקאות, מתנות או כל פיצ'ר אחר אשר ישתמש במטבע זה כדי להציג פרטי עסקאות באתר פייסבוק.

הגדרות פרטיות


בעמוד הגדרת פרטיות תוכלו למצוא את כל ההגדרות הקשורות לפרטיות באתר פייסבוק בחשבון שלכם: מי יראה, מה יראה, חסימת משתמשים וכו'. יש לכם בעמוד זה כמה אפשרויות: פרופיל, חיפוש, אוסף החדשות והקיר, יישומים ואפשרות חסימת אנשים לפי שם או מייל. אז בו נתחיל אחד אחד כדי לראות מה כל אחד מהם מאפשר לנו.

פרופיל


לחיצה על קישור "פרופיל" תביא אתכם לעמוד חדש ובו הגדרות של אילו חלקים של הפרופיל שלכם אתם מעוניינים לשתף או לא לשתף ועם מי. זה נחלק לשתי לשוניות: בסיסי, פרטי התקשרות:

בסיסי - כאן תוכלו לקבוע מי יכול לראות את כל אחד מרכיבי הפרופיל שלכם: עמוד פרופיל, מידע בסיסי, פרטים אישיים, סטטוס וקישורים, תמונות, סרטונים, חברים, אפשרות פרסומים על הקיר (האם מותר לחברים לפרסם על הקיר), פרטים על השכלה ופרטים על עבודה. לכל אחד מאלו תוכלו לקבוע סוגי הרשאות שונים: חברים בלבד (ברירת המחדל, כולם, רק אני, אף אחד, התאמה אישית. תוכלו גם להקליד את שם החבר לתיבת החיפוש "ראה איך חבר רואה את הפרופיל שלך", כדי לראות כיצד החברים שלך יראו את עמוד הפרופיל לפי אותם ההגדרות. אני ממליץ לכם לעבור טוב טוב עליהם, ולוודא שאתם מגדירים אותם לפי הצרכים שלכם. להזכירכם, יש הרבה משתמשים אשר ינצלו זאת לרעה וירצו להפוך להיות חברים שלכם רק כדי לפרסם על הקיר שלכם לדוגמה, ולכן במרה זה אני הייתי מוריד את ה-V ב-"פרסומים על הקיר - מותר לחברים לפרסם בקיר שלי". אבל זה מאוד תלוי בכם. יכול להיות שחלק מכם ירצו שחברים יפרסמו על הקיר, אך יהיו זהירים את מי אתם מצרפים כחבר בפייסבוק.

פרטי התקשרות - בלשונית זאת תוכלו לקבוע מספר הרשאות לפרמטרים שונים של דרכי ההתקשרות שלכם עם חברים באתר פייסבוק: כינוי בתוכנות המסרים המידיים, טלפון נייד, טלפון נוסף, כתובת נוכחית, אתר אינטרנט, כתובת ההרשמה של הפייסבוק שלכם. לכל אחד מהם תוכלו לקבוע הגדרות מותאמות אישית או לבחור בין: חברים בלבד (ברירת מחדל) חברים של חברים, אף אחד). לחצו על כפתור "שמירת שינויים" כדי לשמור את ההגדרות.

חיפוש


לחיצה על "חיפוש" בעמוד הגדרת הפרטיות, תוכלו לשלוט מי יוכל לחפש אותך ומה הם יוכלו לראות ובאילו דרכים יוכלו ליצור קשר איתך. יש לכם מספר אפשרויות כגון: מי יוכל למצוא אותך? (כולם, חברים של חברים, חברים בלבד, התאמה אישית), תוכן תוצאות החיפוש (מה יראו אותם אנשים אשר יחפשו אותך במנוע החיפוש של פייסבוק) - תמונות הפרופיל שלי, רשימת החברים שלי, קישור כדי להוסיף אותי בתור חבר, קישור כדי לשלוח לי הודעה, דפים שאני אוהד שלהם. האפשרות האחרונה היא "רשומות החיפוש הכללי", אשר תאפשר לפייסבוק לאנדקס את תוצאות החיפוש שבהם אתם מופיע במנועי חיפוש אשר לא שייכים לפייסבוק. זה מסומן כברירת מחדל, אם אתם רוצים לשנות זאת, הורידו את הסימון 'V'. לשמירה ליחצו על כפתור "שמירת שינויים" או "ביטול" לביטול השינויים.

אוסף החדשות והקיר


כאן תוכל לקבוע אילו פעילויות אחרונות יוצגו בעמוד הפרופיל שלך בפייסבוק ובדפים הבית של החברים שלך באתר. עמוד זה מחולק שתי לשוניות: "פעולות בתוך פייסבוק", "מודעות בפייסבוק". אין טעם שנכתוב את כל האפשרויות, פשוט קראו אותם וביחרו את אותם אפשרויות אשר מתאימות לכם והסירו את הסימון 'V' עבור אותם אפשרויות שלא מתאימות לכם. בלשונית השנייה (מודעות בפייסבוק), תמצאו אפשרות לאפשר או לא לאפשר למודעות בדפי פלטפורמה להציג פרטים מסויימים הקשורים לחשבון המשתמש שלך באתר. פייסבוק עצמם אומרים "פייסבוק אינו מעניק ליישומים של צד שלישי או לרשתות מודעות את הזכות להשתמש בשמך או בתמונתך במודעות. אם בעתיד הדבר יותר, הגדרה זו תשלוט בשימוש במידע שלך." - ולכן חשוב שתעברו על ההגדרות האלו, קראו אותם היטב ושנו אותם לפי איך שאתם רואים לנכון.

מרכז העזרה


כאשר אתם שמים את העכבר שלכם על "הגדרות" ולוחצים על "עזרה", תגיעו לעמוד מרכז העזרה של אתר פייסבוק. כאן תמצאו מידע שימושי רב אשר יסביר לכם את כל מה שאתם רוצים לדעת על אתר פיסיבוק: שימוש בפייסבוק, יישומים ואפשרויות בפייסבוק, פרסום ופתרונות עסקיים, בטיחות ועוד מידע אחר אשר יעזור לכם להכיר כל תכונה באתר פייסבוק לפרטי פרטים. אני ממליץ למי שמדריך "קצר" זה לא הספיק לו, להיכנס למדור העזרה של פייסבוק כדי לקרוא באופן ספציפי על כל פיצ'ר שהוא מעוניין לקבל עזרה עבורו. אני אומנם כתבתי מדריך מקיף על איך משתמשים בפייסבוק, אך לא תחזרו לכאן לכל בעיה קטנה שתצוץ לכם בעבודה עם פיצ'ר ספציפי ב-facebook, וכמובן יהיו עוד עדכונים נוספים לאתר facebook, אשר אני כנאה (לא בטוח), אעדכן כאן, כאשר אלה יהיו זמינים באתר. לכן זהו מקום מצוין למצוא עזרה למי שכבר נרשם לאתר ומעזר במדריך שלי והוא או היא כבר מכירים את דרך העבודה הבסיסית עם אתר פייסבוק.

דואר נכנס


אני אסיים עם אזור תיבת הדואר שלכם. אפשר להיכנס אליה בלחיצה על קישור "דואר נכנס" או אם תשימו את העכבר על קישור זה תקבלו אפשרויות בחירה: "הצג תיבת דואר נכנס", "כתוב הודעה חדשה". בעקרון, זה לא שונה ממה שאתם מכירים בעבודה מול כל תוכנת דואר אלקטרוני פופולרית. לא נעבור כמובן על כל המאפיינים, וכמובן כאשר תתחילו לקבל הודעות, אתם תלמדו מאוד מהר איך משתמשים בה. כולנו כיום משתמשים באפליקציות מקוונות כדי לשלוח דואר אלקטרוני, ואני בטוח שרובכם יודעים איך להשתמש באפליקציות אלו. המערכת מציאה לכם אפשרות שליחת הודעות, קריאה של הודעות, מחיקה של הודעות, דיווח על דואר כדואר זבל כדי לסנן משלוח הודעות פרסומיות של אנשים אשר מעוניינים למכור לכם מוצרים ולנצל את פייסבוק כפלטפורמת פרסום בלבד. המערכת מאוד פשוטה, אפילו יותר פשוטה מ-gmail של Google, וזאת מפני שיש הרבה פחות מאפיינים לשלוט עליהם. פייסבוק הינה רשת חברתית, וכמובן משלוח הודעות הוא פיצ'ר חובה בכל פלטפורמה שהיא רשת חברתית. תוכלו לחפש מייל בקלות בעזרת מנוע חיפוש.


לסיכום


זהו חברים, אני מקווה שעזרתי לכם להתחיל את דרככם הראשונה באתר פייסבוק. אני ממליץ לכל אחד להירשם לאתר ולהתחיל להכיר לפגוש אנשים באתר. אני יודע שאולי זה יפתיע חלק מכם, אך אני שנים בתחום האינטרנט ורק לפני כמה ימים נרשמתי לאתר. אני כל כך אהבתי אותו שהחלטתי לעזור לכם (לפחות לאלו אשר מתקשים), להירשם לאתר פייסבוק ולכתוב מדריך שיעזור לאנשים אשר מתקשים להירשם או מחפשים מדריך צעד-אחר-צעד להרשמה לפייסבוק. כמובן יש עוד כתכונות נוספות לאחר שלא את כולם סיקרתי, ואני ממליץ לכם להיכנס למדור עזרה לפרטים נוספים או פשוט להתחיל לחטט באתר, ולאט לאט תמצאו עוד פיצ'רים (ישנים וחדשים). מפתחים (מתכנתים) אשר רוצים לפתח אפליקציות פייסבוק אשר מבצעים אינטגרציה עם אתר פייסבוק, יכולים לפתוח את הקישור "מפתחים" אשר נמצא בתחתית העמוד. מפרסמים יכולים לפרסם באתר פייסבוק גם כן, ולשם כך תלחצו על קישור "פרסום" בתחתית העמוד למידע נוסף. מקווה לראות חלק מכם אונליין באתר, ואני מאוד מקווה שעכשיו פייסבוק בעברית, הרבה גולשים ירשמו לאתר ונוכל לבנות קהילה ישראלית גדולה ומיוחדת אונליין ולשתף תכנים מגניבים אחד עם השני. המון בהצלחה, ונשתמע בקרוב שוב (מי יודע, אולי איזה מדריך ל-MySpace?!), ביי ביי.

קשרו למדריך זה בעזרת הקישור הבא: http://bit.ly/4FiE2p


הערות חשובות:
- בחלק מהתמונות וטשטשו אזורים מסוימים בכוונה תחילה כדי לשמור על פרטיות הגולשים ועל חשבון הפייסבוק שלי. זוהי לא בעיה באתר פייסבוק כלל, ובאתר עצמו אתם תראו את אותם אזורים ופרטים בצורה ברורה עם כל הפרטים שאתם צריכים לראות.
- הדפים עצמכן יכולים להיות שונים ממה שתראו באתר facebook. אתר פייסבוק מתעדכן בתדירות גבוהה יחסית ויתכנו הבדלים בין מה שאתם רואים כאן בתמונות למה שאתם תראו באתר פייסבוק. זוהי לא בעיה באתר פייסבוק, במידה ואתם רואים שינוי, עקבו אחר פעולות ההדרכה של אתר פייסבוק בלבד אשר בכתובת facebook.com.
- ההדרכה נכתבה באופן פרטי כדי לעזור לכם להירשם לאתר פייסבוק. אנו ממליצים לכם לכל מי שנרשם ורואה שינוי בין מה שאתם רואים כאן לאתר פייסבוק, לעקוב אחר מדריכי הרישום של אתר פייסבוק.
- השימוש במדריך זה הוא בגדר המלצה בלבד ואין הוא משתמש כתחליף לשימוש בעמודי עזרה או המדריכים אשר קיימים באתר פייסבוק. כותב מאמר זה אינו נוטל שום אחריות במקרה של שגיאה ובעיות ברישום באתר פייסבוק עקב השימוש במדריך זה.
- המדריך בשום אופן לא מכסה את כל האפשרויות אשר קיימות באתר פייסבוק, והוא רק נועד לשמש ככלי עזר נוסף. אתר פייסבוק כולל מגוון אפשרויות רבות אשר אינן מכוסות במדריך זה. אנו ממליצים לכם להיכנס לאתר פייסבוק לעמדו עזרה (הנמצא בקישור עם הכיתוב "עזרה" בתחתית העמוד באתר פייסבוק מצד שמאל למטה - בשפה העברית).
- עשיתי כל מה שביכולתי כדי לא לחשוף שום פרטים אישיים על אף גולש (השימוש נעשה רק במידע אשר זמין בין כה וכה באופן פומבי). אם אתם מזהים מידע מסוים אשר בדרך כל שהיא חושף מידע פרטי, אנא שילחו מייל לכתובת האימייל המופיע בתחתית האתר שלנו, ואנו נסיר את המידע במהירה.
- הושקעו שעות רבות כדי לכתוב את מדריך זה - כל הזכויות שמורות לאתר headlines.co.il ולבעליו. אין להעתיק או לשכפל שום חלק מן המדריך בכל אמצעי.
- המדריך נכתב בתאריך 29.10.2009.
- אם יש מידע שהנכם רוצים להוסיף או לתקן, אנא שילחו מייל לכתובת המייל של אתר headlines.co.il המופיעה בתחתית העמוד.
- המדריך נכתב בלשון זכר, אך הוא פונה אל נשים וגברים כאחד. דבר זה נעשה כדי לחסוך ריבוי בכתיב בשימוש בלשון זכר ונקבה ביחד.
- אתם מוזמנים להגיב למדריך זה ולהוסיף עדכונים, פיצ'רים חדשים ותגובות שלכם. התגובות עוברות סינון, ולא מובטח שכל תגובה תופיע באתר.


 תגיות:

 •  RSS פידים  •  ^ למעלה